YG-BIZE-ULASIN

2

Hastanelerin Pediatri Servisinin,  Hematoloji ve Onkoloji Bölümünde kanser tedavisi gören çocuklara (çocuk kanserleri) başta olmak üzere   tüm kanser tiplerini yaşayan hastaları ‘YAŞAM GÜCÜMÜZLE YANINIZDAYIZ’ sloganı ile  desteklemektedir.

MİSYONUMUZ    : Pediatri Bölümünün Hematoloji ve Onkoloji servislerinde  tedavi gören çocuklara,  refakatçi annelerine ve meme kanseri hastalarına ve yakınlarına başta olmak üzere  tüm kanser hastalarına ve yakınlarına,  korunmaya muhtaç çocuklara ve ailelerine, özürlü çocuklara ve ailelerine destek vermek, yaşam kalitelerini arttırmak, farkındalık yaratmak…

VİZYONUMUZ     :  YAŞAM GÜCÜ olarak bilmekteyiz ki; tıp bedeni ve psikolojiyi tedavi ederken; destekleyici yöntemler ve farkındalık uygulamaları ile de ruh tedavi edilmelidir. Kaliteli ve sağlıklı yaşam için  bireysel, kurumsal, yazılı, sözel,  farkındalık yaratmak ve ihtiyaçları karşılamaya yönelik projeler gerçekleştirmek, ihtiyaç sahiplerine (gönüllü)  destekleri ulaştırmak…

Toplumda bilinçli farkındalık yaratmak, gönüllülük bilincini yaygınlaştırmak, kaliteli yaşam koşulları hakkında bilgi aktarmak, süreci yaşayan kişilerin ve  yakınlarının  moral, motivasyon ve yaşam gücünü arttırmak, hayat şartlarını kolaylaştırmak amacıyla 2013 yılında birkaç kişi ile başladığı gönüllü çalışmalarına daha büyük ve etkin çalışmalara imza atmak için 2015 yılında Dernekleşerek devam etmektedir.

Derneğimizin genel kurulunu oluşturan kişiler yaşam ve enerji koçu, pedagog, psikiyatrist-psikoterapist, emekli hemşire, devlet sanatçısı(klarnet), sanatçılar (keman), otistik çocukların piyano eğitmeni, emekli devlet sanatçısı(opera), kalite uzmanı, kuaför, işletme sahipleri, anaokulu öğretmeni, lojistik bölge direktörü, mühendis, yönetici asistanı  gibi farklı meslek gruplarına sahip kişilerdir.

Gönüllülük esası ile farkındalık yaratmak adına yol aldığımız süreçte kurduğumuz  Pembe Yaşam Gücü Müzik Grubu’ muz  bazı projelerimizde yer almaktadır.

Gerçekleştirdiğimiz projeler ile süreci yaşayan kişilere desteğimiz devam etmektedir. Projelerimizden birkaç örnek aşağıdadır.

* Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ nde tedavisi devam eden çocuklara,  2013 yılından beri gönüllü ziyaretler yapılmakta ve hediyeler, etkinlik malzemeleri dağıtılmaktadır.

* Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesinde 2013 ve 2014 yılsonu eğlencesi -2 fuaye alanında tanıdığımız sponsorların desteği ile düzenlenmiştir.

* Oyun odasına 2013 yılında talep edilen 2 kitaplık yaptırılmış ve hediye kitaplar  teslim edilmiştir.

* Ek bina 3. ve 4. katlarının duvarları çizgi film karakterleri ile boyanmıştır.  2013 ve 2014 yılı Aralık ayında canlı müzik, sanatçılar, animasyon grupları, Pembe Yaşam Gücü Müzik Grubu  ile  eğlenceler düzenlenmiştir.

* Farkındalık yaratmak adına ritm üzerine sunumlar yapılmıştır.

* Oğuzkaan Koleji’ nin talebi üzerine geçtiğimiz yıllarda farkındalık seminerleri yapıldı.

* Yıl içinde yaptırılan etkinliklerdeki resimler, yılsonunda sergilendi.

* Her Cumartesi Maltepe Cumhuriyet Eğitim Müdürlüğü’ nde Etkinlik Şenliği adında kanser sürecini yaşayan kişiler için 09.00-12.30 arası Ekim-Kasım 2015  yapılmıştır. İkinci kısmı  Mart-Nisan-Mayıs 2016 da yapılmıştır.

* Amacımız doğrultusunda hastanede tedavi olan kişilere gönüllü yaşam-enerji koçluğu ve dışarıdan tedavi olan kişilere pedagog  destekleri verilmektedir.

* İhtiyacı olan kişilere tekerlekli sandalyeler ve destek yürüteçler kanser sürecini yaşayan gönüllümüzün  sponsorluğunda  teslim edilmiştir.

* 6 Aralık 2015 tarihinde Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ nde  400 kişilik gösteri-konser düzenledik. Sahne alan tüm ekipler, gönüllü olarak yanımızda oldu.

* Göztepe Medikal Hastanesinde, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören çocuklar ile tedavisi dışarıdan devam eden bazı çocuklara  2015 yıl sonu hediyeleri dağıtılmıştır. İstanbul dışındaki hastaneler de ziyaret edilmektedir. Bursa, Ankara…

* 2016 yılında hastanelerde haftalık periyodlarda hediye dağıtımına devam edildi.

* Bale & Müzik Projemiz ile tedavisi biten veya devam eden çocuklarımıza,  merkezi Bağdat Caddesinde bulunan Özlem Güzel Bale, Müzik ve Tiyatro Okulunun sponsorluğunda proje gerçekleştirilmiştir.

* Gönüllümüz vasıtası ile 45 adet besin takviyesi (çocuklarının tedavisi devam eden) 4 aileye teslim edilmiştir.

* Talep eden annelere çanta hediye edilmiştir.

* Doktor, hemşire ve görevlilere, kişisel gelişim, destek enerji  ve meditasyon projesi (talep üzerine) gönüllü olarak gerçekleştirilmektedir.

*   23 Nisan da ilik nakli olan çocuklara Barbie kıyafetleri ile erkek çocuklara spiderman kıyafeti Medical Park Göztepe hastanesi KIT servisinde hediye edildi.

*  2016 Mayıs ayında Darıca da piknik düzenlendi.

* 2016 Aralık ayında Otizmli ve Down sendromlu çocuklardan oluşan ritm grubu ile kanser tedavisi olan çocukları buluşturduk ve hastanede   müzikli etkinlik yaptık.

*  Görsel Farkındalık kapsamında 2016 yılında 2 kitap, 2017 yılında 1 kitap ve 1 iletişim materyali hazırlanarak; hastanelerde ve tüm projelerimizde halka bedelsiz dağıtılmaktadır. Hastanelerde süreci yaşayanlara moral, motivasyon, bilgilendirme ve açık-net iletişim için dağıtılmaktadır. Kitaplardan birinin içindeki bulmacayı çözen çocuklara da ayrıca hediye göndermekteyiz. Farklı projelerimizde de  bedelsiz dağıtımlarımız devam etmektedir.

* Farkındalık projelerimiz kapsamında 2017 yılında Bfit spor ve kadınların yaşam merkezlerinde gönüllü olarak Farkındalık Seminerleri verilmektedir.  Süreci yaşayan ve 2013 yılından beri hastanelerde birebir süreci yaşayan kişilerle birlikte olan kurucu başkanımız Yaşam ve Enerji Koçu Gülçin Dilek Gürbüz tarafından Ankara ve İstanbul’ un birçok semtinde  seminer verilmiş olup; diğer şehirlerde de farkındalık seminerlerimiz devam edecektir.

* Medical Park Göztepe hastanesi Hematoloji ve KIT servisine her hafta hediyeler dağıtılmaktadır. Ayrıca  Hematoloji servisinde tedavisi devam eden çocuklara 15 günde bir etkinlikler düzenlenmektedir.

* 2017   Maltepe Merkezinde 2 gün boyunca stand kurularak; farkındalık kitapları halka bedelsiz dağıtılmıştır.

* 2017 yılında   Maltepe Meydanında  4 sponsorun katılımı ile BAHAR ŞENLİĞİ düzenlenmiştir.

* Ramazan öncesi erzak projemiz, okul öncesi kırtasiye projemiz, talebe istinaden (maddi ihtiyaç durumu incelenerek) tablet projemiz, bayram öncesi giysi projemiz gibi birçok projemiz aktiftir ve  ilgili dönemlerde dağıtım yapılmaktadır.

* Tedavi sürecinde hasta çocukla birlikte anne ve kardeşler ciddi oranda etkilenmektedir. Bu bağlamda her yıl sonu ve Anneler gününde, refakatçi annelere hediye, her yıl sonunda tedavi gören çocukların kardeşlerine de hediyeler dağıtılmaktadır.

* Yeni kurulan hastane mutfağına elektrikli mutfak aletleri alınmış ve teslim edilmiştir. Yakın zamanda tamamlanacak kütüphane için de alımlar yapılmış olup;  kitaplar hastaneye bağışlanmıştır.

* Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde ‘Yaşama Dair Herşey’ başlığında farkındalık semineri İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Hanım, Psikiyatrist ve Psikoterapist Dr Aynil Hanım ve dernek kurucu başkanımız Yaşam ve Enerji Koçu Gülçin Hanım tarafından verilmiştir.

* Türkiye genelinde Hematoloji ve Onkoloji çocuklarına moral ve motivasyon sağlamak; Yaşam Gücümüzle destek olmak amacı ile şehirler arası hastane ziyaretleri yapılmaktadır. (İstanbul, Ankara, Bursa..) Eylül ayından itibaren İzmir, Antalya, Kocaeli… şeklinde ziyaretler devam edecektir.

Bizler,  tıp görevini yaparken; yaşanan kanser travmasının atlatılması için, tedavi ile birlikte gelen süreçlerin kolaylaştırılması için, kanserin en büyük ilacı olduğuna inandığımız sevgi, moral ve motivasyon ile hastaların yanında olmak için hastane ziyaretlerine, katkı sağlayacak projeler yapmaya  devam edeceğiz. Çünkü biz bu süreci yaşadık ve kanserin beraberinde getirdiklerine bizzat şahit olduk. 2013 yılından beri hastanelerde süreci yaşayan hastalarla birlikte ciddi tecrübeler edindik ve önemli projelere imza attık.

Çocukların bilinçlendirilmesi ile ilgili farkındalık çalışmaları düzenlemek ve uygulamak için imkan yaratıldığında mevcut projelerimizi paylaşmaya, seminerler ile farkındalık yaratmaya  hazırız.

Bizimle tanışmak ve daha detaylı bilgi almak istediğiniz taktirde  karşılıklı görüşmekten memnuniyet duyarız.

Biz öncelikle çocukların ve süreci yaşayan herkesin yaşam gücü olmakta kararlıyız.  Gönlümüzü verdik; gönlünü verenlerle yolumuza devam ediyoruz…

96                                    101

Comments